Sakarya Karasu Maden Deresi Doğa Yürüyüşü Parkuru Rotası - Keşşaf - Keşfetmek Doğamızda Var!
JM Mountains - шаблон joomla Видео

Keşşaf Tanıtım Filmi

Son Duyurular

Keşşaf Karagöl Yaylası Kampı

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Sonbaharın en güzel zamanını yaşadığımız şu günlerde vahşi doğanın göbeğinde, Sarıçamların altında, Çiğdem çiçeklerinin yanı başında ve harikulade manzarasıyla meşhur Karagöl'ün tam karşısında bir kamptayız.

Doğa yürüyüşü, Tabiat Gözlemi, Doğa Sanatı, Kamp Ateşi... 

Devamını oku...

2. Geleneksel İftar Programı 7 Haziran 2018

Keşşaf ailesi olarak bu yıl 2.sini gerçekleştirdiğimiz geleneksel iftar programımıza 52 kişi katıldı.

Devamını oku...

Keşşaf İnönü Yaylası Ağaç Dikimi Etkinliği 1 Ekim 2017

Keşşaf olarak haftasonu 25 gönüllü arkadaşımız ile İnönü Yaylası’nda 100 adet çam fidanını toprakla buluşturduk.

Devamını oku...

Keşşaf Çardacık Yaylası Ağaç Dikimi Etkinliği 17 Eylül 2017

Keşşaf olarak haftasonu gerçekleştirdiğimiz Karagöl Yaylası Doğa Yürüyüşünde yanımızda taşıdığımız 10 adet çam fidanını Çardacık Yaylası'nda toprak ile buluşturduk.

Devamını oku...

Keşşaf Ramazan İftar Programı

Keşşaf, Keşfetmek Doğamızda Var, Keşşaf Ramazan İftar ProgramıKeşşaf ailesi olarak İzmit Sekapark'ta açık havada, çimenler üzerinde, kendi hazırladığımız birbirinden güzel yiyecekler ile ilk iftarımızı yaptık.

Devamını oku...

Etkinlik ara!

Sakarya Karasu Maden Deresi Doğa Yürüyüşü Parkuru Rotası

Kullanıcı Oyu:  / 2
En KötüEn İyi 

karasu maden deresi girişHarikulade doğası, piknik alanları, maceralı tünelleri ve şelaleleri ile Sakarya Karasu sınırları içerisinde yer alan harika bir yürüyüş ve kamp rotası: Maden Deresi…

 

 

 

 

 

maden deresi karasu 

Maden Deresi, Sakarya'nın Karadeniz kıyısında yer alan Kocaali ve Karasu ilçeleri arasında yer alır. Bazen Kocaali bazende Karasu topraklarında aktığı görülür. Kaynağını Çam Dağından alır, kuzeye doğru akışa geçer. Uzunluğu 30 kmdir. Tabiat Parkı yapılması için teklif edilmiştir. Osmanlı Devletinin son zamanlarında bir Fransız firma tarafından maden (kurşun, boraks, çinko ve altın) çıkarımı yapılmış, firma madenleri terkederken galerileri patlatarak ayrılmıştır.

Maden Deresi yukarı çığırında yer alan kayaları fiziksel olarak parçlayarak çakıl taşları oluşturur.Bu çakıllar Kuyumcullu Köyü çevresindeki çakıl ocaklarından toplanarak inşaat malzemesi olarak kullanılır.

Aşağı çığırında Kalker bloklarını derince aşındırarak orijinal bir kanyon vadi oluşturmuştur. Kanyonun kenarları oldukça dik ve yüksektir.Bu durum yazın aşırı sıcaklarında bile kanyon vadinin tabanının oldukça serin olmasına yol açar. Oluşan nehir, gür ağaçlık alan, serin hava insanları doğa ile başbaşa bırakır. Yakın ve uzak çevre için ideal bir piknik, dinlenme alanı oluşturur.

Maden deresi çevresi doğa yürüyüşü ve doğa fotoğrafçılığı acısından da önemlidir.

Parkurun Özellikleri:

Maden Deresi parkuru doğa yürüyüşü rotasına, yani yürüyüşe başlayacağımız noktaya ulaşmak için öncelikle Sakarya Karasu ilçesi istikametine bir araç yolculuğu yapmamız gerekiyor.  

Rotamız İstanbul’a 228, Kocaeli’ne ise 117 km uzaklıkta bulunmaktadır.

karasu maden deresi istanbul uzaklık

karasu maden deresi kocaeli uzaklık

Biz Kocaeli istikametinden öncelikle Sakarya üzerinden Karasu ilçesine, daha sonrada Maden Deresi’ne ulaşacağız.

Sakarya Karasu ilçesine ulaştıktan sonra tabelalar aracılığıyla Maden Deresi istikametine devam ediyoruz. Yol boyunca Maden Deresi tabelalarını takip ederek parkurun başlangıç noktası olan alana ulaşıyoruz.

Alana ulaştığımızda karşımıza farklı piknik alanlarına ait girişler çıkmaktadır. Bu alanlardan istediğinize araç başı 10 tl otopark ücreti vererek giriş yapabilirsiniz.  Yürüyerek giriş yapmak ücretsiz. Burası özellikle haftasonları piknikçilerin yoğun olarak uğradığı bir alan olduğu için onlara özel kamelya ve masa hizmeti de sunmaktadır. Ayrıca alanlarda bir çok wc ve temiz su kaynağı bulunmaktadır. Ayrıca geniş yeşil alanlar ve futbol sahaları bulunmaktadır.

Bu alanın piknikçiler için önemi ve rahatı dere kenarına kadar araç ile yanaşarak mangal ve semaverlerini yakabilmektedirler. Özellikle çocuklu aileler açısından araçlarının yanlarında bulunması son derece rahatlık sağlamaktadır.

karasu maden deresi şifalı su tesisleri

Biz Şifalı Su tesilerinin bulunduğu alandan giriş yaparak aracımızı tesisin otoparkına çekiyoruz. Burada işletme sahibi Yasin Bey ve ailesi oldukça hoşgörülü ve yardımsever tavırlarıyla dikkat çeken işletmelerden biri. Günü birlik ziyaretçi ve kampçılar için önerdiğimiz bir alan. 05324036467 nolu telefondan kendisi ile iletişim kurabilir, tesis ve alan hakkında bilgi alabilirsiniz.

karasu maden deresi kamp alanları

Alana ulaşınca bizi Karasu Deresi bizleri karşılamaktadır. Derenin iki yakasında da piknik alanları bulunmaktadır. Dere üzerinde karşı geçmek için köprüler mevcuttur. Ayrıca dere çok kuvvetli  akıntılı olmadığı için içine girerek serinleyebilirsiniz.

 

Haritasını aşağıda paylaştığımız noktada yürüyüşe başlayarak gidiş dönüş yaklaşık 7 km’lik orman içi patika, dere kenarı kayalık alanlar, iki adet dar tünel ve yer yerde dere içinden su geçişi yaparak rotayı tamamlayabilirsiniz.

 

Yürüyüş rotası 327 mt rakıma sahip, çevresinde gölletler, şelaleler ve ormanlar ile çevrelenmiş bir doğa harikasıdır. Bölgede bir çok kamp alanı da bulunmaktadır.

 maden deresi tünel

Rota boyunca küçüklü büyüklü bir çok şelale ve bir çok küçük gölet bulunmaktadır. Özellikle yazın serinlemek isteyenler için harika bir parkurdur.

Bölgedeki hayvan popülasyonu hakkında bilgi vermek gerekirse Atmaca, alacakarga, erkemez, hüthüt, tarla kuşu, bülbülkuşu populasyonunu oluşturmaktadır. Çakal, tilki, tavşan, domuz, köstebeğe ve bir çok sürüngene (semender, su yılanı, oluklu kertenkele vb.) tabiat parkı içerisinde rastlanılmıştır.

maden deresi şelale


Bitki örtüsü: 
Karadeniz ormanlarının nemcil türlerinden kayın, gürgen, kestane, meşe, çınar, kavak ormanları ve fındık bahçeleri ile çevrilidir.

İstanbul’a uzaklığı: 228 kilometre

Parkurun Yapısı ve İdeal Yürüyüş Mevsimi: 4 km’lik yolu kanyon içerinden geçen bu parkur her mevsim yürüyüşe uygundur.

Su Durumu: Parkur boyunca bir çok yerde temiz su kaynağı bulunuyor.

Parkur orta derece zorluğa sahiptir.

Rotanın Farkı:

 • Yürüyüş genel itibari ile kanyon içinden, tünellerden ve sarp yamaçlardan geçmektedir.
 • Rota boyunca birbirinden güzel bir çok kamp alanları bulunmaktadır.
 • Maden Deresi özellikle günü birlik gelen ziyaretçi ve grupla için oldukça geniş yeşil alanları ve macera içeren yürüyüş parkuru ile göz dolduruyor.
 • Rota boyunca bir çok şelale ve yüzmek için bir çok küçük gölet bulunmaktadır.
  Turlarımız yürüyüş turlarıdır. Orta zorluktaki parkurlarda yürüyüş süresi 3-5 saat arasında değişir.Yürüyüş sırasında fotoğraf çekebilir, gidilen yerin yaşam tarzını ve doğal kaynaklarını gözlemleyebilirsiniz.
 • Turlarımızın asıl amacı yürüyüş de olsa gizli amacımız şehir yaşantısının verdiği zorluklardan kurtulup deşarj olacağımız bir hafta sonu yaşamak.

Koordinatlar:

 • Maden Deresi Giriş & Park Alanı: 41.010173  30.781470
 • Şifalı Su Tesileri: 41.005365  30.781004
 • Mağara: 41.004194  30.780895
 • Kamp Alanı: 41.005455  30.781252
 • Büyük Şelale: 40.999295  30.769707

Harita: 

Powered by Wikiloc

 

Önemli Not:

Maden Deresi son zamanlarda popülaritesini yeniden sağlayan harikulade bir doğa parkuru. Sunduğu doğal güzellikler ile eşiz bir yerdir. Rotanın tamamını tamamlamak için iyi bir kondisyon gerektirir. Ayrıca henüz yürüyemeyecek olan bebek ve çocuklarla ratayı tamamlamak çok zor ve tehlikelidir.

Yanında Getir:

 • Bilekleri saran yürüyüş botu: Sert ve tırtıklı taban tercih edilmelidir. (Topuklu, kösele, terlik ve düz tabanlı ayakkabı giymeyin.)
 • Yedek ayakkabı, çamaşır ve mevsime göre yedek giyim eşyası.
 • Yağmurluk veya panço.
 • Göğüs ve bel destekli küçük bir sırt çantası (yiyecek, su ve kişisel ihtiyaçlarınızı karşılamak için)
 • Mevsime göre çakı, fener, gözlük, şapka, bere, eldiven, güneş kremi vs…
 • Kullandığınız özel bir ilaç varsa yanınızda bulundurunuz ve bunlar hakkında tur liderini ve arkadaşlarınızı bilgilendiriniz.
 • Yanınızda yeterli miktarda su ve en az bir günlük yiyecek bulundurun. Ayrıca yürüyüş sırasında atıştırmak için çikolata ve kuru yemiş gibi yiyecekler bulundurunuz. Ama unutmayın ki bu tür yiyecekleri aşırı tüketmek sizi susandıracaktır.
 • Hafif, kolay kuruyan, rahat ve dar olmayan giysiler giyin. (Kot giymeyin!)

Keşşaf'ın Notu:

 • Yürüyüş esnasında pozitif bir ruh halinde olmanın size çevrenizi daha iyi gözlemleme ve etkinlikten daha fazla zevk almanızı sağlayacağını unutmayın.
 • Sabah iyi bir kahvaltı yapmak yürüyüşe daha iyi başlamanızı sağlayacaktır.
 • Yürüyüş esnasında fazla abartmamak kaydı ile böğürtlen ve dağ çileği yemeyi ihmal etmeyin.
 • Her anı fotoğraflamaya çalışmaktansa anı yaşamaya ve keyif alamaya çalışın.
 • Attığınız her adımda toprağı, dokunduğunuz her bitkiyi ve işittiğiniz her sesi hissedin! 

Rota Keşif Ekibi: Önder Alioğlu, Ayşe Alioğlu

Yazan: Keşşaf Önder